Aktualności

Dożynki gminno-parafialne 2018 - fotorelacja

W minioną niedzielę, dn. 16 września 2018r. w Małym Płocku miała miejsce szczególna uroczystość – tego dnia odbyły się dożynki gminno-parafialne. Podczas uroczystej Mszy Św. swoją obecnością zaszczycili licznie zebranych wiernych ks. bp Janusz Stepnowski, Wójt Gminy Mały Płock - Józef Dymerski, samorządowcy, sołtysi, radni, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Małym Płocku, Kątów i Rogienic Wielkich oraz delegacje z poszczególnych instytucji i miejscowości gminy i parafii Mały Płock.

W słowach do wiernych zwrócił się Wójt Gminy Józef Dymerski:

„Wpisując się w odwieczną tradycję naszej ojczyzny świętujemy dziś symboliczny dzień z Małopłockimi rolnikami zamknięcia corocznego cyklu wzrostu, dojrzewania i zbierania plonów ziemi. Nie słychać dziś brzęku kos, przygotowań do żniw, nie używamy już poważnej maszyny o nazwie cep. Dzisiaj praca rolnika stała się lżejsza, bo pracę wspiera postęp techniczny. Rolnicy mają dostęp do nowoczesnego sprzętu, maszyn,  urządzeń, które ułatwiają pracę, ale mino tej nowoczesności, cały proces rolniczych upraw czy też hodowli musi być nadzorowany i kontrolowany bo temu zawodowi nie są przypisane konkretne normy czasowe, wykonuje się go 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Każdy rok w rolnictwie jest inny. Każdy wymaga ciężkiej i nieustannej troski i zapobiegliwości, by ziemia wydała jak najlepsze plony. Dzisiaj rolnicy śledzą i korzystają z programów związanych z rolnictwem, co się z tym wiąże, że sią prawnikami, ekonomistami i finansjerami.

Ekscelencjo, na razie w gminie Małopłockiej jest tylko zalążek pozostawionych gospodarstw rolnych i trudno jest powiedzieć dlaczego rolnicy się poddają, chociaż kochają ziemię.

Drodzy rolnicy.

Przez to co trzymamy w naszych rękach, przez to co widzimy własnymi oczyma, niosąc owoc pracy rolniczej jesteśmy zachęcani do tego, by każdemu za wszystko wypowiedzieć małe słowo dziękujemy – dopowiadając – Polskie rolnictwo musi znaleźć swoje miejsce w kraju. Dzisiejsze dożynki – jako zwyczaj ludowy – rozweselają i łączą ludzi.”

Ksiądz Biskup, razem z Księdzem Proboszczem oraz  z Wójtem Gminy Mały Płock, przyjęli dożynkowe kosze od delegacji miejscowości i instytucji gminy. Otrzymane kosze stanowią istny symbol tegorocznych plonów i są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników gminy.

Po dożynkowym nabożeństwie, które zostało zwieńczone procesją dookoła Kościoła p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku, nastąpił przemarsz na plac obok dworku na ul. Krótkiej 15, gdzie na zebranych czekały występy zespołów oraz inne ciekawe atrakcje takie jak warsztaty wypieku chleba historycznego oraz dmuchany plac zabaw dla dzieci.

Z okazji dożynek Pan wiceminister Jarosław Zieliński nadesłał list z podziękowaniami dla rolników i mieszkańców wsi.

„Szanowni Rolnicy i Mieszkańcy polskich wsi, w modlitwie „Ojcze nasz” codziennie prosimy Pana Boga o to, aby nie brakowało nam chleba naszego powszedniego. W Polsce od wieków kultywowany jest piękny zwyczaj, by za ten dar oraz za zakończenie żniw szczególnie i uroczyście dziękować podczas dożynek, tak głęboko zakorzenionych w naszej kulturze i tradycji. Są one także wyrazem szacunku dla tysięcy polskich gospodarzy, którzy w pocie czoła starali się o zebranie jak najlepszych plonów. Te zaś bardziej niż w przypadku innych zawodów są uzależnione od sił przyrody, warunków pogodowych czy zagrożeń dotykających prowadzone uprawy i hodowle.

[…]

W roku wielkiego jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości warto także przypomnieć zasługi polskich chłopów dla budowy silnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Ich patriotyzm i poświęcenie znajdowały swój wyraz zarówno w odwadze kosynierów, uczestników dziewiętnastowiecznych powstań narodowych jak i żołnierzy walczących o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej, a w szczególności w Bitwie Warszawskiej i Niemeńskiej 1920 roku. Głębokie przywiązanie do Ojczyzny, wiary i tradycji, pracowitość i gospodarność to wartości, które polskim rolnikom towarzyszą od pokoleń i stanowią wielki kapitał społeczny, który trzeba docenić, kultywować i rozwijać. Te cechy postawy mieszkańców polskiej wsi pozwoliły nam ocalić polskość, religię i własność ziemi przez lata komunizmu.

Szanowni Rolnicy z głębi serca dziękuję Wam za trud, jaki włożyliście w tym roku w uprawę ziemi, zebranie plonów i całą rolniczą działalność. Życzę, aby nasza polska wieś nieustannie się rozwijała i zawsze pozostawała miejscem, gdzie szanuje się historię, tradycję i pracę przodków. Niech wszystkie gospodarstwa omijają wszelkie klęski i zagrożenia, a Boska Opatrzność i Święty Izydor Oracz, patron rolników, niech czuwają nad Wami, Waszymi rodzinami i gospodarstwami. Szczęść Wam Boże w codziennym życiu i pracy.”

 

GALERIA ZDJĘĆ: LINK