Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Święto zostało ustanowione w 2011 r. przez parlament w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

 

 

Data Narodowego Dnia Pamięci, 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Bazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

 

Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie, albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według szacunków historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.

 

Główne obchody odbędą się w Warszawie. Uroczystości rozpocznie msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na „Łączce” na Wojskowych Powązkach; po południu - przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem „Anody”.

Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się o godz. 18 przed Grobem Nieznanego Żołnierza