Porady na czas upałów

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C i jest on niebezpieczny dla wszystkich, a szczególnie dla małych dzieci oraz osób starszych. Upały mogą doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego - stanu zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu.

 


Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu.
Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu, spadek ciśnienia tętniczego krwi, a także ospałość, spadek koncentracji czy zdenerwowanie.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i prosimy zwłaszcza osoby starsze - bez bezwzględnej konieczności nie opuszczajcie Państwo miejsc zacienionych i chłodnych. Wszystkich mieszkańców prosimy o zwracanie uwagi i natychmiastowe reagowanie na wszelkie sygnały od znajdujących się w ich otoczeniu osób, dla których wysokie temperatury mogą być szczególnie uciążliwe.

Zachęcamy do zapoznania się i stosowania porad na upały, zebranych w formie krótkiej broszury, przygotowanej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Załączniki:
FileFile size
Download this file (upał-poradnik.pdf)upał-poradnik.pdf455 kB