Aktualności

Poniosłeś straty, zgłoś się po pomoc.

Jak informuje Wojewoda Podlaski, w związku z wystąpieniem szkód na skutek frontu burzowego, który w piątek przeszedł przez województwo, w przypadku znacznych uszkodzeń budynków mieszkalnych, strat w rolnictwie oraz szkód w infrastrukturze komunalnej poszkodowanym udzielana jest pomoc finansowa.

 

 

Pomoc społeczna – gospodarstwa domowe (budynki mieszkalne)

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych w oparciu o posiadane środki własne.

Pomoc jest przyznawana w formie zasiłku celowego na podstawie art. 39 ust. 1-3 i art. 40 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015r. poz. 163 z późn. zm.) przez kierownika ośrodka pomocy społecznej, który działa z upoważnienia wójta. Pomoc jest przyznawana niezależnie od kryterium dochodowego, o którym jest mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.

Podstawą do określenia wielkości przyznanej pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez ośrodek pomocy społecznej. W pierwszej kolejności przyznawane są zasiłki w kwocie nieprzekraczającej 6.000 zł.

 

Pomoc rolnikom - szkody w rolnictwie

Szkody wyrządzone przez wiatry huraganowe poszkodowani rolnicy powinni niezwłocznie zgłosić do wójta. Na podstawie wniosków urzędy gmin występują z wnioskiem do Wojewody Podlaskiego o powołanie komisji do oszacowania szkód w środkach trwałych, tj. budynkach służących do produkcji rolnej (bez domu mieszkalnego i lasów) w wysokości przekraczającej w każdym 1050 zł, stadzie podstawowym zwierząt gospodarskich i maszynach rolniczych.

W skład komisji powinien wejść pracownik ds. budownictwa posiadający widzę i doświadczenie. Komisje powinny oszacować szkody wyrządzone przez wiatry huraganowe i na tą okoliczność sporządzić protokół. Do wyceny szkód pomocne będą przekazane przy piśmie powołującym cenniki SEKOCENBUDU na I półrocze 2016 r. Szacowanie szkód w lasach może być realizowane poprzez nadleśnictwa i starostwa.

 

Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w przypadku powstania zniszczeń klęskowych w infrastrukturze komunalnej

W przypadku powstania szkód w infrastrukturze komunalnej - w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej - drogi (wojewódzkie, powiatowe i gminne), mosty, przepusty drogowe, szkoły, przedszkola, szpitale , budynki komunalne – kierownik jednostki samorządowej (odpowiedzialny za infrastrukturę) zgłasza niezwłocznie informację o tym fakcie do Wójta Gminy.

Wójt powołuje Zarządzeniem Komisję z pracowników danego urzędu (gminy), w celu oszacowania powstałych strat. Komisja sporządza protokół z szacowania strat .

Protokół jednostki samorządowej przekazywany jest do Wojewody, który powołuje wojewódzką komisję (co najmniej 3-osobową) do spraw weryfikacji strat określonych przez komisję jednostki samorządu terytorialnego. Po weryfikacji strat przez komisję wojewódzką – Wojewoda zgłasza do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o uzyskanie promesy finansowej, która stanowi przyrzeczenie przekazania danej jednostce środków na usuwanie skutków zdarzeń klęskowych.