Wiadomości

Zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń (ASF)

UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!!

 

PROSIMY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ !!!

 

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?

 

 

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.

Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw,
w których utrzymywane są świnie.

Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

 

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

Czytaj więcej...

Wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich w Małym Płocku

Samorząd Województwa Podlaskiego w Białymstoku, wystąpił z inicjatywą organizacji wojewódzkiego konkursu kulinarnego pn. „Tradycyjny stół wigilijny”, skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich województwa podlaskiego, który odbył się w dniu 06.12.2017r. w Tykocinie.

 

Głównym celem przedsięwzięcia była promocja naszego regionalnego dziedzictwa kulinarnego oraz przekazanie młodemu pokoleniu tradycji przygotowywania potraw.

Czytaj więcej...

Przerwy w dostawach energii elektrycznej

PGE Dystrybucja S.A. informuje, iż w związku z planowanymi pracami na urządzeniach elektroenergetycznych nastąpią przerwy w dostawach energii elektrycznej:

 

12.12.2017r. godz: 8:00 - 16:00

Stare Rakowo kolonia - bud nr 19, 19a, 20, 21, 22, 34 

Załatwiaj sprawy przez Cyfrowy Urząd

Podania, wnioski, kopie dokumentów składaj przez Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia – serwis internetowy administracji publicznej województwa podlaskiego umożliwia załatwienie wielu urzędowych spraw bez wychodzenia z domu.

 

Czytaj więcej...

Skorzystaj z pożyczki na rozwój turystyki

Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej mogą już skorzystać z Pożyczki na Rozwój Turystyki przeznaczonej dla firm z branży turystycznej i okołoturystycznej. Minister Rozwoju i Finansów powierzył 200 mln zł Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który będzie je udostępniać firmom z sektora MŚP prowadzącym działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej (wg PKD) na terenie pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego.


Dlaczego warto wybrać Pożyczkę na Rozwój Turystyki?
Zachętą dla firm jest atrakcyjne oprocentowanie pożyczek (de minimis) oraz brak prowizji czy dodatkowych kosztów. Na szczególne preferencje liczyć mogą Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPRy) Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz młode przedsiębiorstwa (do dwóch lat działalności).

Czytaj więcej...

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie informuje, że 18 listopada 2016r. obchodzony jest  „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach” . Tego dnia z inicjatywy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w wielu państwach przeprowadzane są kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje. Od czasu wprowadzenia penicyliny w 1940 roku do dziś, naukowcy opracowali ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i drastycznie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji.

Czytaj więcej...